Mentoring
Oferuję sesje mentoringowe online, gdzie skupiamy się rozwijaniu Twojej wiedzy, umiejętności i kompetencji.
Podczas naszych spotkań „1 na 1” pracujemy nad konkretnym celem, który chcesz osiągnąć.
Podczas tej drogi, wspieram Cię doświadczeniem w obszarach takich jak marketing, przywództwo i zarządzanie, a także motywacja wewnętrzna czy kreatywność.
Aż 70% firm
wymienianych na liście Forbes Fortune 500
korzysta z mentoringu jako metody rozwoju swoich pracowników.
Zalety
mentoringu vs coaching
Mentor nie tylko zadaje pytania, ale też aktywnie pomaga znaleźć mentee odpowiedzi i rozwiązania, dzieląc się swoją wiedzą.
Mentoring zewnętrzny: jakie ma zalety?
Obecnie tylko część firm w Polsce posiada swoje wewnętrzne programy mentoringowe.
Gdy nie ma u Ciebie takiego programu lub szukasz mentora spoza Twojego otoczenia, sesje ze mną będą odpowiedzią na Twoje potrzeby.
Dla kogo najlepiej sprawdzi się mentoring ze mną?
Oto przykładowe grupy osób, cele i tematy, z którymi warto przyjść do mnie na sesje mentoringowe.
Mentoring dla początkujących managerów
Teraz to Ty jesteś wsparciem dla Twoich pracowników, ale też bardziej niż kiedykolwiek, potrzebujesz wsparcia dla siebie!
Jeśli jesteś świeżo w nowej roli lidera lub liderki, albo pragniesz rozwijać swoje umiejętności managerskie lub przywódcze, to zachęcam do współpracy ze mną
Mentoring przy zakładaniu biznesu
Jeżeli masz blokady, obawy i wątpliwościi dotyczące założenia firmy, ale też konkretne wyzwania dotyczące opracowania strategii marketingu, sprzedaży produktów oraz rozwoju firmy online, sesje mentoringowe ze mną pomogą Ci lepiej przygotować się do startu z nowym biznesem.
Mentoring przy rozwoju i skalowaniu biznesu
Szukasz nowych perspektyw w biznesie i chcesz spojrzeć na swoje działania ze świeżym okiem?
Mentoring biznesowy ze mną, pomoże Ci zweryfikować pomysły, rozwiązać problemy i poznać inną perspektywę płynącą z mojego doświadczenia np. w marketingu.
Mentoring przy wypaleniu zawodowym
Jeśli doświadczasz frustracji i wypalenia zawodowego, a także rozważasz zmianę ścieżki kariery, zapraszam do współpracy.
Wspólnie przepracujemy te przełomowe chwile i utworzymy dalszy plan działania oraz możliwości rozwoju.
Mentoring dla branży kreatywnej
Jesteś częścią dynamicznej branży kreatywnej lub artystycznej i marzysz o osiągnięciu sukcesu biznesowego, podążając za swoimi pasjami i talentami?
Oferuję wsparcie w budowaniu marki osobistej, rozwijaniu kreatywności i tworzeniu treści na media społecznościowe (zwłaszcza materiały wideo)
Mentoring dla rozwoju osobistego
Pomogę Ci zrozumieć lepiej Twoje motywatory oraz popracujemy nad zmianą szkodliwych nawyków na bardziej korzystne dla Twojego rozwoju osobistego.
Warto wiedzieć!
1.
Kontakt: kontaktuj się ze mną i opowiedz z jakimi wyzwaniami obecnie się mierzysz i jaki rezultat chcesz osiągnąć.
2.
Wybór daty, godziny i częstotliwości: porównujemy nasze kalendarze i wybieramy dogodne terminy.
3.
Zaczynamy! Na podanego przez Ciebie maila, otrzymujesz ode mnie zaproszenie na pierwszą sesję online.
Wykonaj pierwszy krok!
Opowiedz mi o stojących przed Tobą wyzwaniach i poznaj koszty sesji mentoringowych.
Najczęściej zadawane pytania
Mentoring – ile sesji przynosi korzyści?
llość spotkań mentoringowych online, czas trwania oraz częstotliwość konsultacji jest dostosowana do Twoich potrzeb oraz celu jaki chcesz osiągnąć.
Mentoring biznesowy, podczas których chcesz wraz ze mną jako Twoim mentorem rozpracować konkretny problem lub krótkoterminowy cel wymaga być może zaledwie 3-4 spotkań.
Praca nad zmianą przekonań, zasadniczą zmianą w życiu zawodowym lub artystycznym, wsparcie Twojego rozwoju w roli lidera – zazwyczaj wymagają większej ilości sesji oraz czasu (pomiędzy nimi) na głębszą refleksję, wdrożenie zmian, wspólne omówienie rezultatów.
Mentoring, coaching, doradztwo biznesowe – jakie są podobieństwa i różnice?
Mentoring vs. coaching: jedną z podstawowych różnic pomiędzy mentoringiem a coachingiem jest fakt, że mentor nie tylko zadaje pytania, ale też aktywnie pomaga znaleźć mentee odpowiedzi. Dostarcza mu wiedzy i dzieli się swoim praktycznym doświadczeniem, gdy ten pominie w swoich poszukiwaniach ważną możliwość lub ryzyko.
Mentoring vs. doradztwo biznesowe: mentoring to zdecydowanie bardziej osobista i nastawiona na zbudowanie relacji forma współpracy niż doradztwo biznesowe. Doradztwo biznesowe i konsultacje koncentrują się na przedstawieniu planu i rozwiązań – nie zawsze jest w nich jednak czas i przestrzeń na zrozumienie źródła wyzwań, obaw czy mocnych stron ludzi w zespole.
Praca z mentorem to doskonały sposób na rozwój Twoich kompetencji oraz świetne wsparcie w drodze do Twojego wymarzonego celu.
Mentoring biznesowy – jak znaleźć dobrego mentora?
Stwórz listę potencjalnych mentorów
Jeżeli jesteś częścią większej organizacji, warto rozejrzeć się za mentorem wewnętrznie. Zrób listę osób, które obecnie obserwujesz.
Pomyśl dlaczego tak się dzieje: może identyfikujesz się z ich ścieżką zawodową, sposobem myślenia i osiągania celów oraz wartościami. Być może zadajesz sobie pytanie „jak oni to osiągneli/robią?”.
Ktoś, kto był już tam gdzie zmierzasz lub ktoś, kto w naturalny sposób jest dla Ciebie inspiracją jest dobrym startem do stworzenia listy potencjalnych mentorów.
Jednak mentor wywodzący się bezpośrednio ze środowiska, w którym obecnie działasz to nie jedyna opcja. Często tam gdzie zmierzasz i to co chcesz osiągnąć wykracza poza ramy środowiska, w którym obecnie przebywasz.
Dlatego warto skorzystać pomocy i usług mentora zewnętrznego. Być może Twoja lista powinna właśnie zawierać osoby, które posiadają wiedzę, sukcesy (ale też ważne – nie boją się szczerze mówić o porażkach!) w temacie, który jest dla Ciebie ważny na obecnym etapie życia.
Jaki powinien być dobry mentor?
Nie każda osoba, którą podziwiasz jest automatycznie dobrym mentorem. Warto znać i stosować konkretne techniki budowania relacji i współpracy pomiędzy mentorem a mentee.
Trzeba też pamiętać, że nie każdy też posiada dar i cierpliwość do przekazywania wiedzy w przystępny sposób.
Moją wiedzę w zakresie technik prowadzenia sesji mentoringowych zdobywałam m.in. w The Bhr Organisation Ltd i CoachWise oraz oczywiście będąc aktywnie mentorką w międzynarodowych korporacjach. To pozwala pozwala mi obecnie pomóc lepiej, szerzej i skuteczniej moim mentee jako mentorka zewnętrzna,
Dobry mentor, to ktoś kto cały czas uczy się, rozwija, a także czerpie bardzo dużo wiedzy i wniosków z relacji ze swoimi mentee!
Czy mogę jakoś przygotować się do sesji z mentorem?
Jeszcze przed pierwszym kontaktem z mentorem, warto zastanowić się czego tak naprawdę od tych sesji oczekujesz – w czym mają Ci pomóc, jaki końcowy rezultat chcesz osiągnąć i ile realnie czasu możesz poświęcić na sesje – ale też pracę własną pomiędzy sesjami!
Często bowiem to co najważniejsze, dzieje się po spotkaniu z mentorem: to czas na dodatkową refleksję, wypróbowanie innego podejścia, wdrożenie wniosków z sesji.
Ważne jest też otwarte nastawienie i szczerość w kontakcie z mentorem oraz jasne sygnalizowanie Twoich potrzeb mentoringowych.
Poza zastanowieniem się nad celem oraz Twoimi możliwościami czasowymi (i finansowymi) dotyczącymi sesji mentoringowych, nie musisz się przygotowywać w żaden specjalny sposób do pierwszej sesji 😊
Czy mogę zacząć od jednego spotkania mentoringowego, czy od razu należy zdecydować się na serię?
Mentoring to relacja – musi być chemia i zaufanie. Musimy mieć pewność, że jestem tą mentorką, której szukasz i z którą zbudujesz odpowiedni poziom zaufania.
Dlatego na początku umawiamy się na jedną sesję i dopiero pod jej koniec (lub nawet kilka dni po) to Ty decydujesz czy będą kolejne sesje mentoringowe, czy też szukasz dalej odpowiedniego dla Ciebie mentora.